RX FINANCE

Vývoj trhu - ceny nemovitostí 

 

Trh s úvěry na bydlení bude v dalších měsících postupně dál klesat.  Další zasedání bankovní rady je plánováno na konec března, zatím se hovoří o kosmetickém navýšení. Po zveřejněných číslech nárůstu meziměsíční a meziroční inflace v lednu to zatím moc optimisticky nevypadá. Pro březnové rozhodnutí bankovní rady bude tedy důležitá únorová inflace a průběžný březnový vývoj. 

V polovině února zveřejnila Hypoteční banka svůj HB INDEX.  Ceny nemovitostí v roce 2021 rekordně rostly. Bytové jednotky napříč trhem zaznamenaly nárůst o 18,8 %, rodinné domy o 17,9%  a pozemky dokonce o 23,2%.

Z detailního pohledu je patrné, že tempo růstu cen nemovitostí v druhé polovině roku nebrzdilo a i poslední čtvrtletí roku 2021 bude patřit k rekordmanům.

Některé hypoteční banky se již s předstihem začaly připravovat na dubnové znovuzavedení limitů úvěrových ukazatelů LTV, DSTI a DTI.  Budeme se tedy častěji setkávat s případy odmítání hraničních hodnot a výjimek z úvěrových ukazatelů u klientů. Pro upřesnění uvádíme,  že limity pro výjimky jednotlivých ukazatelů mohou tvořit pouze 5% objemu úvěrů, který se počítá z předchozího čtvrtletí.

Autor: Radek Vachulka