RX FINANCE

Víte, jakou hodnotu má vaše domácnost? 

Jakmile bude pryč sváteční shon, není od věci se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jakou hodnotu vaše domácnost vlastně má. Po Vánocích často přibydou nové spotřebiče nebo sportovní vybavení, a jejich hodnotu by mělo odrážet i pojištění domácnosti. Nejen nemovitostem jako takovým, ale právě i domácnostem hrozí podpojištění. 

Pojištění domácnosti se uplatní zejména ve chvíli, kdy vybavení vašeho domova poškodí živly nebo vás vykradou zloději. Zjednodušeně lze říct, že zatímco pojištění nemovitosti je zaměřené na samotné "zdi", pojištění domácnosti kryje škody na vybavení – spotřebičích, nábytku nebo osobních věcech.

Aby bylo pojištění domácnosti skutečně účinné a pojišťovna vám vyplatila v případě škody potřebný obnos pro nákup nového vybavení, musíte mít správně nastavenou pojistnou částku. Tak, aby odpovídala hodnotě domácnosti. Jak na to? Orientační výpočet zvládnete snadno sami a rádi ho pak s vámi projdeme, když budete chtít poradit.

Co všechno započítat? Představte si, že váš dům či byt obrátíte vzhůru nohama a všechno, co se vysype, tvoří majetek vaší domácnosti.

Projděte všechny místnosti a zapisujte si na seznam jednotlivé položky. Patří sem volně postavené spotřebiče typu pračka nebo lednička, ale i ty menší jako televize, počítače, mobily, fény a podobně. Dále je to oblečení, koberce, nábytek, sportovní vybavení jako kola, lyže nebo brusle (i když je máte ve sklepě), peníze v hotovosti, šperky nebo třeba obrazy.

Počítejte s cenami nových výrobků

Pojišťovny v převážné většině vyplácejí v případě škody v tzv. nových cenách. Tedy cenách, za které pořídíte nový výrobek. Deset let starý mixér má sice reálnou hodnotu třeba pár stokorun, ale pořízení nového může být podstatně dražší. Je tedy vhodné zjistit třeba podle internetových srovnávačů, za kolik se dnes prodávají srovnatelné výrobky, jako máte doma, a s takovou částkou počítat.

Pojistnou hodnotu vaší domácnosti tak bude tvořit součet jednotlivých položek v cenách, za které byste vybavení koupili dnes. Protože se ceny výrobků stále mění, je vhodné podobnou aktualizaci udělat co dva roky.  A k čemu vám bude takovou částku znát? Využijete ji při aktualizaci stávající pojistky nebo při založení úplně nové smlouvy, pokud ji ještě nemáte.

Jedna věc je znát pojistnou hodnotu, druhá pak vyznat se všech dalších aspektech pojistných smluv, jako jsou různé podmínky, limity a výluky. S tím vám samozřejmě velmi rádi pomůžeme. Doporučíme pro vás nejvhodnější pojistku z bohaté nabídky na trhu a nastavíme ji tak, aby co nejlépe odpovídala vaší situaci.

S pojištěním domácnosti jste v bezpečí i mimo domov

Mít pojištění domácnosti se vyplatí nejen kvůli vybavení domova, ale lze ho nastavit i tak, aby vám pojišťovna uhradila třeba ukradené sportovní vybavení z auta nebo z lyžárny v hotelu. A to u nás i v zahraničí. 

Samostatnou kapitolou je pak připojištění odpovědnosti v občanském životě. Pojišťovna v tomto případě kryje škody, které způsobíte vy, vaše děti nebo domácí mazlíček třetím osobám na zdraví nebo majetku. Zejména škody na zdraví mohou dosáhnout i milionových částek, které bez této pojistky musejí viníci platit ze svého. Například pro cyklisty, v případě zavinění dopravní nehody, to může být účinná obdoba povinného ručení, jak jej  známe u automobilů. 

Autor: Radek Vachulka