RX FINANCE

 

Růst hypoték pokračuje 

Říjnové výsledky úvěrového trhu potvrdily naše očekávání a úvěrová produkce meziměsíčně narostla o 2,5 miliardy Kč.  Hypoteční banky si připsaly úvěry za 14,73 mld Kč a stavební spořitelny 1,34 mld Kč. V meziročním srovnání je to pak výsledek o téměř 8,5 miliard lepší než v říjnu 2022.

I přes minimální pokles úrokových sazeb se trh slibně zotavuje z nejhlubší recese, kterou si od poloviny roku 2022 prošel. Očekávání pro další období jsou pozitivní, a pro růst produkce bude klíčový viditelný pokles úrokových sazeb. 

Aktuální průměrná hodnota úrokových sazeb u realizovaných úvěrů se v říjnu zastavila na hodnotě 5,7 %  -  meziměsíční pokles o 3 bazické body.  Klesaly i nabídkové sazby, na počátku listopadu byla nabídková sazba na úrovni 6,01% - meziměsíční pokles o 4 bazické body.  

Základní úroková sazba ČNB po posledním jednání  bankovní rady zůstává dál na 7%. Velkým otazníkem je zda se radní 21.12.2023 na posledním měnově politickém zasedání letošního roku  odhodlají ke snížení základní sazby nebo budou čekat až do 8.2.2024 na první radu v roce 2024.

Vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu v podobě úrokových swapů dál lehce klesá, 5 letý swap za listopad se bude pohybovat okolo hodnoty 4,2 %.   Pokud by úrokové sazby u realizovaných úvěrů dál klesaly stejným tempem a za prosinec 2023 by průměrná úroková sazba byla  zhruba 5,6%, bude rozdíl mezi  cenou peněz a klientskou sazbou již téměř 1,5%!

Pár údajů z ekonomiky.  Inflace za říjen dle očekávání stoupla na 8,5% díky loňské jednorázové podpoře domácností tzv energetickým balíčkem. Pokud by nebyl dopad loňského energetického balíčku zohledněn, pak reálná inflace za říjen byla zhruba 6%.

Další čísla z ekonomiky (data za září) pokračují v negativním trendu,  dál klesají tržby v maloobchodě, stavební produkce stagnuje, průmyslová produkce meziročně i meziměsíčně klesá

Autor: Radek Vachulka