RX FINANCE

Propad hypotečního trhu v dubnu?

Hypoteční trh

Duben dle našeho hodnocení pokračoval ve znamení relativně dobrých výsledků na trhu s úvěry na bydlení.  I když v mediích jsme mohli narazit na titulky „Hypoteční trh v útlumu, Propad hypotečního trhu apod“, vnímáme hodnotu dubnových čísel jako uspokojivou.  Celková produkce činila 10,57 mld z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 9,46 mld Kč a stavební spořitelny 1,11 mld Kč. Je to sice o 2 miliardy méně než v březnu, ale zkusme si osvěžit čísla z konce minulého roku, která se pohybovala okolo hranice 7 miliard. Současně platí při pohledu do historie, že duben bývá produkčně slabším měsícem oproti březnu. Věříme, že v květnu růst produkce bude pokračovat a potvrdí se tak trend růstu.

Úrokové sazby si drží téměř stejnou hladinu, i když došlo meziměsíčně jak u nabídkových, tak i u realizovaných sazeb k nárůstu o 2 bazické body.  Konkrétně tedy průměrná sazba na podepsaných úvěrech v dubnu činí 5,88%  a průměrná nabídková sazba z počátku května činí  6,32%. Další růst úrokových sazeb je nepravděpodobný.  Naopak vývoj úrokových swapů v květnu by mohl ukazovat spíše na mírný pokles hypotečních sazeb. Je tedy na bankách zda budou ochotné snížit hypoteční sazby na úkor své marže. Podle očekávání ponechala ČNB výši základní úrokové sazby na stejné úrovni.  Stabilitu základní úrokové sazby lze předpokládat i po dalším měnově politickém zasedání ČNB, které připadá na 21. června.

ČNB veřejně deklaruje, že bude držet vyšší sazby po delší období. V souvislosti s tím čím dál častěji rezonuje téma revize úvěrových ukazatelů, zejména pak tzv DSTI (poměr měsíčních splátek vůči čistým měsíčním příjmům).  Projednávání zprávy o finanční stabilitě bude za zdmi ČNB v nejbližších dnech probíhat a tak jsme plni očekávání

Ceny nemovitostí

Hypoteční banka uveřejnila aktuální HB Index za první čtvrtletí letošního roku. HB Index publikuje Hypoteční banka od roku 2010 a sleduje jím ceny nemovitostí, které úvěruje v členění na byty, rodinné domy a pozemky. Jde tedy o poměrně ucelenou časovou řadu dat

Je potřeba upozornit, že údaje HB indexu vykazují poměrně výrazné zpoždění oproti reálnému stavu trhu a reprezentují pouze určitou část nemovitostí. Optikou HB indexu  vyplývá z posledních dat, že pokles cen u bytů je nejvýraznější a pokračuje již druhý kvartál.  Poprvé se v záporných hodnotách objevují i rodinné domy.  Jedinou kategorií, která „roste“ jsou pak pozemky. Domníváme se však, že propad aktuálních cen nemovitostí bude ve skutečnosti o něco vyšší než ukazují data HB Indexu.

Jak se daří ekonomice?

Data o dubnové inflaci jsou mírně pozitivní oproti očekáváním. Hodnota 12,7% potvrzuje trend poklesu inflace.  Vypadá to, že i v kategorii  potravin se začíná karta otáčet. Potraviny v meziročním srovnání snížili svůj růst na zhruba 17% (pro připomenutí listopadová hodnota byla 26%), meziměsíčně ceny potravin oproti březnu dokonce klesly. Byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021.

Poslední zveřejněná data (březen 2023)  z maloobchodu, stavebnictví a průmyslu ukazují, že dále dochází k poklesu tržeb v maloobchodě (11. měsíců v řadě), poklesu stavební produkce (10. měsíců v řadě) a růst průmyslové produkce v posledních třech měsících zpomaluje. Česká ekonomika prochází recesí.

Autor: Radek Vachulka