Listopadové výsledky potvrzují, že dochází ke stabilizaci úvěrového trhu. V porovnání s říjnem je úvěrová produkce téměř identická, meziměsíční rozdíl činí pouhých 100 mil Kč ve prospěch listopadových výsledků. Celková produkce tedy dosáhla 16,17 mld Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 14,85 mld Kč a stavební spořitelny 1,32 mld Kč. V meziročním srovnání je listopadový výsledek lepší o 8,84 mld Kč oproti listopadu 2022. Jsme přesvědčeni, že hypoteční trh definitivně překonal nejhlubší krizi ve své více jak dvacetileté historii. Pro příští rok předpokládáme kontinuální růst produkce v závislosti na poklesu úrokových sazeb.
Výše úrokových sazeb je v tuto chvíli asi poslední bariérou v dostupnosti hypoték. Dvě bariéry v podobě DSTI a DTI byly ze strany ČNB vypnuty a tak širší dostupnost hypoték determinují jen vysoké splátky díky vysokým úrokovým sazbám. Meziměsíční pokles úrokových sazeb na realizovaných úvěrech je téměř zanedbatelný, pouhé 3 bazické body. Aktuální listopadová průměrná sazba klesla na hodnotu 5,67%. Nabídkové úrokové sazby z počátku prosince dle údajů Hypoindexu dokonce o 1 bazický bod vzrostly na 6,02%. Výše úrokových swapů dál výrazně klesá a cena 5 letého swapu z poloviny prosince atakuje hodnoty okolo 3,8%. Je tedy zřejmé, že klíč ke snížení sazeb leží mezi TOP 3 hypotečními bankami (ČSOB, ČS a KB). Uvidíme jak dlouho vydrží TOP 3 odolávat tržním cenám peněz. ČNB bude jednat o úrokových sazbách ve čtvrtek 21.12.2023 a není zřejmé zda již sáhne ke snížení sazeb nebo je ponechá do února 2024 na stávající úrovni. Z posledních vyjádření členů bankovní rady je to opět nerozhodně a tak se necháme překvapit.
Většina údajů a zpráv, které přichází z ekonomiky má výrazně protiinflační charakter a je tedy s podivem proč ČNB stále čeká se snižováním sazeb. Říjnová čísla z maloobchodu, průmyslu i stavebnictví i přes spíše nahodilé růstové hodnoty, bohužel neukazují na obrat a česká ekonomika se dále propadá. Vysoké úrokové sazby v tuto chvíli jednoznačně poškozují českou ekonomiku a čím déle bude toto období trvat tím obtížnější bude návrat k růstu.
Listopadová inflace sice skončila na hodnotě 7,3%, tedy mírně nad očekáváním. Podíváme-li se na strukturu inflace ve větším detailu, je zřejmé, že ve většině oddílů ceny meziročně klesaly. Zásadním růstovým oddílem jsou stále energie, kde se bude i v prosinci promítat dopad loňského úsporného tarifu. Bez zohlednění této anomálie by se listopadová inflace pohybovala lehce nad 4%. Skokový pokles inflace nás čeká v lednu a je nevyhnutelný, o to více nás překvapuje vyčkávání ČNB.