Lehce optimistická čísla zaznamenaná v prosinci se v lednu bohužel nepotvrdila. Lednový trh s úvěry na bydlení klesl o další jednu a čtvrt miliardy korun. Za leden se uzavřely úvěry v objemu 6,54 mld Kč z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 5,84 mld Kč a stavební spořitelny jen 0,7 mld Kč. Lepší čísla asi nelze očekávat ani v únoru, jelikož únor patří historicky k nejslabším měsícům roku v úvěrové produkci. Věříme, že ke zlepšení produkce úvěrů by mohlo dojít již v březnu. Vede nás k tomu fakt, že se již otočil trend ve vývoji úrokových sazeb. V lednu poklesly jak nabídkové úrokové sazby tak poprvé i průměrná úroková sazba na realizovaných úvěrech. Její lednová hodnota dosáhla 5,92% a poklesla o 5 bazických bodů. Meziměsíční pokles průměrné realizované sazby se odehrál po neuvěřitelných 22 měsících nepřetržitého růstu.
Česká národní banka na svém zasedání 2.2.2023 ponechala základní sazbu na stejné úrovni a minimálně do konce března to tak zůstane. Současně klesá i cena úrokových swapů. Reálně se tedy otevírá prostor pro mírné snížení hypotečních úrokových sazeb. V tuto chvíli spíše záleží, zda se mezi velkými bankami najde hráč, který bude chtít získat větší tržní podíl.
Lednová data o inflaci přinesla dle očekávání nárůst oproti prosincovým číslům. Souhrnná lednová inflace se dostala na hodnotu 17,5%. Leden je vždy spojen s nárůstem inflace, jelikož dochází k obvyklému přenastavování ceníků všeho druhu. Hlavní přičinou posunu lednové inflace však jsou cenové změny u energií v souvislosti s ukončením tzv „Úsporného tarifu pro domácnosti“ a uplynutím fixovaných kontraktů ke konci roku 2022.
Nárůst byl poměrně masivní i přes zavedené cenové stropy. Mělo by tak jít o poslední významný nárůst cen v této kategorii. Současné ceny energií dále klesají a budou pozitivně ovlivňovat inflační tlaky v letošním roce. V další měsících lze tedy očekávat postupné snižování inflace. Stabilizovat by se měly i ceny v oblasti potravin a navazujících kategoriích, kde se celý výrobní a distribuční řetězec v tuto chvíli nechová zcela uměřeně z pohledu marží a to i přes dlouhodbě klesající spotřebu. Nabízí se otázka zda není čas na zásah ze strany státu?
Český statistiský úřad uveřejnil na počátku února informace o tom jak se dařilo v roce 2022 českému stavebnictví. Cekově si české stavebnictví polepšilo meziročně o 1,9% v objemu realizovaných zakázek. Celkem bylo vydáno přes 86 tisíc stavebních povolení, což je naopak pokles proti roku 2021 o 5,4%. Počty zahajených bytů meziročně rovněž klesly a to o 7,7%. V celé České republice se i přes turbulence v cenách materiálů a stavebních prací dokončilo víc jak 39 tisíc bytů a to je nejvyšší hodnota od roku 2007. Z těchto údajů to vypadá jako by developeři přesně věděli, kdy mají prodat (2020,2021) nebo je to jen náhodné seskupení čísel?