RX FINANCE

 

Hypotéky v květnu dál rostly 

Hypoteční trh v květnu dle očekávání dále posiloval a celková produkce úvěrů na bydlení  dosáhla 23,67 mld Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 21,94 mld Kč a stavební spořitelny 1,73 mld Kč. Meziměsíčně produkce již nerostla s takovou dynamikou jako v předchozích měsících  a vypadá to tedy, že se trh po zbytek roku bude pohybovat okolo hranice 25 mld Kč. Mírné ochlazení může nastat tradičně během prázdninových měsíců. Obava z úpravy úvěrových ukazatelů se na jednání ČNB o finanční stabilitě nenaplnila a tak nic nebrání hypotečnímu trhu, aby dál pokračoval v jízdě směrem vzhůru.  Jedna skutečnost tu, ale stále je, ano jsou to úrokové sazby a ty nám mnoho radosti nedělají.  Meziměsíčně úrokové sazby na realizovaných úvěrech klesly v květnu o pouhé 2 bazické body na hodnotu 5,07%. Zastavil se tedy pokles úrokových sazeb u hypoték? Dojde zítra k dalšímu snížení základní sazby ČNB? Pokud ano, jak velké snížení to bude a promítne se to do hypotečních sazeb?  Spousta otázek na které se pokusíme najít odpovědi. 

Po zveřejnění květnové inflace, kdy její hodnota lehce poklesla na 2,6 % by se mohlo zdát, že vše je v naprostém pořádku, inflace se opět dostala do středu tolerančního pásma a nic nebrání tomu aby ČNB zítra přidala další 50 bodové snížení základní sazby. Při detailnějším pohledu ale zjišťujeme, že se stále nedaří zmírnit růst cen ve službách a to může ČNB vést k posunu sazby jen o 25 bodů dolů nebo ponechání na stávající úrovni.  Domníváme se, že nejpravděpodobnější je scénář  s poklesem o 25 bodů.  Ať už zítřejší jednání o sazbách dopadne jakkoliv, vliv na úrokovou sazbu hypotečních úvěrů bude neznatelný a to hned ze dvou důvodů.

Cena pětiletých úrokových swapů v průběhu června dál oscilovala v pásmu těsně nad 4% a v meziměsíčním srovnání to vypadá na mírný nárůst hodnoty úrokového swapu.  Swap pravděpodobně reaguje na časově nepříznivý vývoj úrokových sazeb v Americe.  FED na svém červnovém zasedání ponechal úrokové sazby na stávající úrovni a oznámil, že v letošním roce plánuje pouze jedno snížení sazeb a rovněž upravil svou prognózu o výši dlouhodobé sazby směrem nahoru. To velmi pravděpodobně ještě zvýší tlak na ISR sazby (úrokové swapy). Druhým lokálním faktorem, který dle našeho názoru drží hypoteční sazby v šachu je neochota bank již od počátku letošního roku jakkoli snižovat svou marži v obavě ze spirály refinancování. Nová pravidla pro odchod klienta v době trvání úrokové fixace startují až 1.9.2024 do té doby, tedy nelze očekávat, žádné viditelné změny směrem dolů.

Autor: Radek Vachulka