RX FINANCE

Ohlédnutí za rokem 2021

Česká bankovní asociace uveřejňuje od září loňského roku nový index sledování hypotečního trhu v České republice pod názvem HYPOMONITOR.

HYPOMONITOR je bezesporu nejpřesnějším dosud publikovaným indexem. Odráží jasně strukturované informace zahrnující všechny banky poskytující hypoteční úvěry na území ČR a dokáže rozlišit novou produkci hypotečních úvěrů odděleně od úvěrů, které byly refinancovány, ať už převedením z jedné banky do druhé nebo tzv. interním refinancováním, kdy původní úvěr je nahrazen úvěrem novým, ale zůstává ve stejné bance.  

HYPOMONITOR rovněž odděleně sleduje i úvěry ze stavebního spoření které jsou zajištěné zástavním právem k nemovitosti, tedy jde o úvěry, které jsou za stavební spořitelny ekvivalentem úvěrům hypotečním poskytovaným bankami.  Spojením obou těchto kategorií tak máme nově ucelený přehled o trhu úvěrů určených na pořízení bydlení.

Vzniká nám tedy větší množství údajů a proto jsme si je dovolili uspořádat pro větší názornost do přiložené tabulky. 

 

                  

Trh úvěrů s bydlením za loňský rok překonal všechna myslitelná očekávání. Nechci již dlouze komentovat „historická čísla“, jeden pohled si ale neodpustím a to extrémní hodnoty refinancovaných úvěrů – bezmála 30% všech úvěru bylo refinancováno, což je jev, který český hypoteční trh nepamatuje.

Autor: Radek Vachulka