RX FINANCE

 

Dubnové výsledky hypotečního trhu 

Hypoteční trh v dubnu dále rostl dle očekávání a celková produkce úvěrů na bydlení  dosáhla téměř 22 mld Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 20,46 mld Kč a stavební spořitelny 1,48 mld Kč. Oproti březnu se produkce úvěrů zvýšila o 3,72 mld Kč. V meziročním srovnání trh s úvěry na bydlení narostl v objemu o 107%.  Dubnová produkce tak snese rovnocenné srovnání s rokem 2020. Očekáváme, že v květnu i červnu úvěrová produkce ještě dál poroste, mírné ochlazení se tradičně dostaví během letních prázdnin. Do dalšího vývoje úvěrového trhu pak může promluvit červnové jednání ČNB o finanční stabilitě, které bude řešit i nastavení úvěrových ukazatelů (LTV, DSTI a DTI). Vliv na produkci úvěrů bude mít samozřejmě vývoj úrokových sazeb. Pokles úrokových sazeb na realizovaných úvěrech v dubnu pokračoval i když meziměsíční tempo zpomalilo a sazby klesly pouze o 9 bazických bodů na hodnotu 5,09%. Dvoutýdenní reposazba ČNB poklesla na začátku května o 50 bps na hodnotu 5,25%, kde setrvá min do 27.6.2024, kdy se uskuteční další měnově politické jednání ČNB. Sníží ČNB na konci června základní sazbu o dalších 50 bps nebo jen o 25 bps?  Většina analytiků se v tuto chvíli přiklání spíše k nižšímu snížení sazby, objevují se i názory, že v červnu může ČNB sazby ponechat beze změn.

 

 

Příčinou větší obezřetnosti vůči snižování sazeb je zvýšená dubnová inflace, která se s hodnotou 2,9% pohybovala na samém horním limitu tolerančního pásma a předčila očekávání. Příčinou zvýšené inflace je růst ceny potravin a pohonných hmot. Svůj podíl mají i rostoucí ceny služeb. Česká ekonomika se začíná mírně zotavovat díky zvyšující se  spotřebě domácností a to se pravděpodobně projevilo růstem cen u obchodníků a ceny práce ve službách. ČNB vnímá tyto impulzy jako proinflační a bude je velmi bedlivě sledovat, vodítkem budou určitě data o květnové inflaci, které statistici zveřejní 10 června.

Březnová statistická data z českého stavebnictví nejsou nijak povzbudivá, stavební produkce se meziročně propadla o 8,3% a oproti únoru o 7,8 %. Doufejme, že stavební produkce již dosáhla svého dna a odrazila se k růstu. Ani český průmysl nepotvrdil v březnu změnu kursu, když po lehkém únorovém růstu opět meziročně i meziměsíčně poklesl. Pozitivní zprávou je, že předstihové identifikátory z posledních dnů potvrzují růstové hodnoty. Lehce pozitivní zprávy se začínají objevovat i z německé ekonomiky.

V průběhu května došlo k zastavení nárůstu hodnot úrokových swapů, to by mohlo souviset s mírným zlepšením dubnové inflace v USA. Termín prvního snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (FED) je stále zamlžený, někde mezi zářím a listopadem, klíčová budou další data o inflaci a čísla z trhu práce v USA.  V případě Evropské centrální banky (ECB) je stále signifikantnější první snížení v červnu.

Autor: Radek Vachulka