RX FINANCE

Červencový trh úvěrů na bydlení v číslech

V červenci se trh úvěrů na bydlení propadl téměř o 7,5 mld Kč. Celkový objem poskytnutých zajištěných úvěrů na bydlení činil 11,87 mld. Kč, z toho hypoteční banky uzavřely úvěry za 9,87 mld. Kč a stavební spořitelny za 1,99 mld. Kč.

Pokračoval i růst úrokových sazeb, červencová průměrná úroková sazba dosáhla hodnoty 5,41%, meziměsíčně tak přidala dalších 41 bazických bodů. Pozitivní zprávou je, že se již zastavil růst nabídkových sazeb u hypotečních úvěrů, meziměsíčně průměrná nabídková sazba vzrostla jen o 4 bazické body a to je zanedbatelný růst.

Vzhledem k tomu,  že ČNB na svém srpnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny a to min do konce září a současně klesají ceny swapových sazeb je možné, že se již růst úrokových sazeb zastavil a mohl by začít velmi pozvolna klesat.

Situace okolo úrokových sazeb je však velmi křehká a primárně bude záležet na vývoji inflace v dalších měsících. 

Inflace v červenci v meziročním vyjádření stoupla na 17,5%. V dalších měsících lze předpokládat  růst inflace v sektoru potravin a energií. V sektorech doprava (zejména cena pohonných hmot) a odívání již nastal obrat a ceny začínají pomalu klesat, což je dobrá zpráva. 

Současně se i nadále snižuje důvěra spotřebitelů v ekonomiku a domácnosti výrazně šetří, to se promítá i do stagnace tržeb v maloobchodě. Pokud se podaří udržet i růst mezd pod kontrolu mohla by se začít zanedlouho inflační karta pomalu otáčet.

Autor: Radek Vachulka